Ayın Pili Bitmiş

Ayın Pili Bitmiş

“Sence balıklar konuşabilir mi?” diye sordu bana.

Cevabımı beklemeden yeni sorularla devam etti:

“Akdeniz’in rengi hep değişiyor, neden?

Balıklar suyun dibinde nasıl nefes alıyorlar?

Hiç denizkızı gördün mü sen?

Nice’ten başka şehirlere de uğruyor mu Akdeniz?”

Belli ki karşımdaki Nice’de yaşayan Küçük Dedektif Daniel’di. Her şeyi merak eden, hep daha çok şey tanımak ve öğrenmek isteyen Daniel. Yalnızca o, böyle ardı ardına sorular sorar, büyüklerin cevaplarıyla yetinmez, düşünüp kendine özgü cevaplar bulurdu her soruya…

Biz de Küçük Dedektif Daniel’in her sözüne değer verdik. Çünkü dünya ancak Küçük Dedektif Daniel gibi çocukların kendilerine özgü bakışlarıyla güzelleşir; özel ve anlamlı bir yere dönüşebilir.

Daniel’i herkes “Küçük Dedektif” olarak tanıyor. Ama Küçük Dedektif Daniel, herkesin bildiği dedektiflerden değil! O, “Yaşam Dedektifi”!.. Gördüğü, yaşadığı her şeye dikkat ediyor, merak ediyor; aklına takılan her şey hakkında düşünüyor; soruyor, soruşturuyor, yanıtlar buluyor…  Belki de bu nedenle, biz Küçük Dedektif Daniel’i çok sevdik! Siz ne dersiniz?!..

1976 İstanbul doğumlu, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Un Parfum de Magnolia (Manolya Esintisi) isimli çocuk kitabı, Fransız L’Harmattan Yayınları tarafından basıldı.

Fransa’da yaşayan Jobert, çocuk ve edebiyat alanında Fransız sosyal kuruluşlarının etkinliklerine katılmakta, anaokulu ve ilköğretim okullarında yaratıcı yazarlık atölyeleri düzenlemektedir. Jobert, evli ve bir çocuk annesidir.

Öğretmen yorumu yok.
Sayfa tasarımı ve kapak uygulama
: Faruk Şakar - Hüseyin Özkan
Kağıt Bilgisi
: 70 gr, bulk
Basım Tarihi
: 2009-09-01
Sayfa Sayısı
: 80 sayfa
Kitap Boyutları
: 13.5 x 21 cm